Všechna maloplošná ZCHÚ jsou podrobněji charakterizována v tabulkách, rozšiřující informace o jednotlivých chráněných územích potom podává dokument Charakteristika maloplošných zvláště chráněných území (viz dokumenty).
Pro PR Věstonická nádrž, PP Kamenný vrch u Kurdějova, PP Louky pod Kumstátem a PP Přední kopaniny je vyhlášeno také ochranné pásmo; pro ostatní ZCHÚ ochranné pásmo není vyhlášeno, je jím dle § 37 zákona č. 114/1992 Sb., pás území do vzdálenosti 50 m od hranic ZCHÚ.
Na jihozápadním okraji mikroregionu se nacházejí také mokřady s mezinárodním významem, které jsou chráněny v rámci Ramsarské úmluvy. Jedná se o část mokřadů s oficiálním názvem Mokřady dolního Podyjí – a to v okolí Novomlýnských nádrží a části dolního toku Svratky.
Obr.: NPR Pouzdřanská step - Kolby
Obr.: PR Věstonická nádrž
Tab.: Národní přírodní rezervace a přírodní rezervace na území mikroregionu Hustopečsko
ZVLÁŠTĚ CHRÁNĚNÁ ÚZEMÍ
Na území mikroregionu Hustopečsko se nachází celkem 13 přírodních lokalit, které patří mezi maloplošná chráněná území. Jedná se o jednu národní přírodní rezervaci (NPR), šest přírodních rezervací (PR), jednu národní přírodní památku (NPP) a pět přírodních památek (PP).
K nejstarším chráněným územím v mikroregionu patří NPR Pouzdřanská step- Kolby, která byla vyhlášena již v roce 1946. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších lokalit stepní flóry a fauny v České republice s navazujícím komplexem doubrav a dubohabřin panonského typu. PR Roviny zase představuje poměrně významný objekt lesnického výzkumu – jedná se o nejdále vysunutý porost buků do Panonského termofytika na jižní Moravě. Velice významnou ornitologickou lokalitou je pak PR Věstonická nádrž, která částečně zasahuje na jihozápadní okraj řešeného území. Tato lokalita představuje významné hnízdiště mokřadních ptáků s rybákem obecným a početnými koloniemi racků. Je i důležitou tahovou zastávkou a zimovištěm vodních ptáků – zimuje zde až několik desítek tisíc hus polních, hus běločelých, desítky orlů mořských a řada dalších druhů vodních ptáků. V roce 2005 byla nádrž vyhlášena ptačí oblastí soustavy Natura 2000 s cílem chránit tyto vzácné druhy ptáků. Poměrně nedávno (rok 2013) bylo na území mikroregionu vyhlášeno nové zvláště chráněné území − NPP Kukle. Hlavním důvodem vyhlášení ochrany v národní kategorii je v ČR ojedinělý výskyt timoje trojlaločného (Laser trilobum). Tato velice vzácná a kriticky ohrožená rostlina vyrůstá v České republice pouze na jediném místě – na Předním koutě (tj. lesní celek nacházející se mezi obcemi Kurdějov, Boleradice, Diváky a Horní Bojanovice).