top of page

MĚSTO VELKÉ PAVLOVICE

   Právě po tomto místu dostala celá vinařská podoblast své jméno a právem je také nazýváno tzv. kolébkou vinařství. Jsou zde koncentrováni jedni z největších výrobců vín na Moravě a nachází se zde největší rozloha registrovaných vinic v mikroregionu (cca 363 ha) a zároveň sedmá největší v České republice. Město je také známé svojí Šlechtitelskou stanicí vinařskou, ve které přišly na svět známé odrůdy vinné révy – André, Pálava, Aurelius a Agni. Velké Pavlovice nabízí množství turistických lákadel a atraktivit; novou zajímavostí a dominantou města se pak stala poměrně nedávno (v r. 2012) sklepní ulička Pod Starou Horou. Jedná se o patnáct zcela netradičních sklípků odvážného moderního pojetí hýřící pestrými barvami. Na první pohled tyto objekty zaujmou svými, všem pravidlům architektury se vymykajícími, tvary − vypadá to, jako by byly sklípky v pohybu. Některým připadne, že sklípky tančí, jiným zase, jak kdyby vínka přebraly a tak je pojmenovaly „opilé sklepy“. 

SVOBODNÁ REPUBLIKA KRAVÍ HORA („republika vinařů")

   Vinařskou dominantou obce Bořetice je malebná vesnička vinných sklípků pod Kraví horou, která se nachází asi půl kilometru severozápadně od samé obce a čítá kolem 260 sklepů. V roce 2000 si zdejší vinaři založili „Svobodnou spolkovou republiku Kraví hora“, která se skládá ze tří částí – Zahraničí (sklepy jsou postaveny 2 m za hranicí k. ú. Bořetice), Hliníky a Kraví hora (ta je z nich největší). Republika organizuje vinařské, kulturní a recesistické akce, vydává vlastní pasy, poštovní známky a propagační materiály; má rovněž vlastní znak, vlajku, hymnu, ústavu a měnu.

STÁLÁ VINAŘSKÁ EXPOZICE MĚSTA HUSTOPEČE

    Tato expozice je umístěna v renovovaných sklepních prostorech historického renesančního domů U Synků. V jednom ze sklepů se nachází vinařské muzeum s ukázkami toho, jak se víno dělalo v minulosti, s autenticky historickými vinařskými nástroji a pomůckami. Celá expozice je doplněna panely, které popisují celoroční práci na vinici, výrobu vína a historii vinařství Hustopečska. Zbývající dva sklepy jsou vybaveny kójemi na víno, ve kterých nabízí svá vína 37 vinařství Velkopavlovické podoblasti. Samozřejmě nechybí prostor pro degustaci vín a zkušený sommelier; na panelech si návštěvníci mohou přečíst také informace o jednotlivých odrůdách vinné révy pěstovaných v ČR.  

OBEC KOBYLÍ

     Svou rozlohou vinic (cca 280 ha) a také počtem pěstitelů (514) je Kobylí druhou největší vinařskou obcí mikroregionu. Tradici zdejšího vinařství dokládá lokalita Suchořádská Zmola, kde vznikl dlouhý komplex vinných sklepů. V obci jsou k vidění i starodávné sklepy (např. Křižákův sklep, Svobodův sklep, Pekaříkův sklep), z nichž některé patří mezi památkově chráněné lidové stavby. Další zajímavostí, která láká turisty, je místní muzeum; každá prohlídka totiž většinou končí ve sklepních prostorách muzea, které jsou stylově opraveny a nachází se v nich i malá vinařská expozice s prodejní vinotékou s víny kobylských vinařů. 

OBEC VRBICE

     Jednou z nejzajímavějších věcí ve Vrbici jsou její vinné sklepy, které jsou v obci umístěny ve dvou lokalitách. Starší kolonie, s názvem Na Sklepech, vznikla ve druhé pol. 17. století a dnes je součástí vesnické zástavby. Většinou jde o kamenná stavení se zapuštěnými lisovnami a dlouhými klenutými sklepy. Známější jsou vinné sklepy v lokalitě Stráž, které vznikaly na přelomu 18. a 19. století. Tyto sklípky, vykutány v pískovci, stojí až v sedmi patrech nad sebou a jsou unikátní svou důmyslnou architekturou a kamennými goticky lomenými oblouky na vstupu.  

Obr.: Sklepní ulička Pod Starou Horou, Velké Pavlovice

Obr.: Svobodná spolková republika Kraví hora, Bořetice

Obr.: Vinné sklepy na Suchořádské Zmole, Kobylí

Obr.: Vinné sklepy, Vrbice

VINAŘSKY ATRAKTIVNÍ MÍSTA

     K vinařsky nejatraktivnějším patří potom v mikroregionu zejména tato místa:

bottom of page