GEOMORFOLOGICKÉ ČLENĚNÍ
Tab.: Hierarchie geomorfologických jednotek přítomných v území
Geomorfologicky spadá většina mikroregionu Hustopečsko do provincie Západní Karpaty, na jih území zasahuje provincie Západopanonská pánev. Území mikroregionu se dále skládá z několika geomorfologických celků – nad jižní a jihozápadní částí se rozpíná Dolnomoravský úval, na severozápadní straně zaujímá malou část Dyjsko-svratecký úval, ve střední a severní části se nachází Ždánický les a v severovýchodní části potom Kyjovská pahorkatina.
Řešené území je tvořeno převážně pahorkatinou na vápnitém flyši a na spraších, v jižní části plynule navazuje na nížiny zmíněných úvalů. Výšková členitost reliéfu se pohybuje v rozmezí 75−150 m, místy však nabývá terén charakteru ploché vrchoviny. Středně široké nivy a úvalové sníženiny často oddělují nápadně vystupující izolované hřbety (Zaječí) a vytvářejí ploché deprese (oblast původního Kobylského jezera). Horniny měkkých třetihorních sedimentů vysvětlují absenci vystupujících pevných hornin, a proto i ostrých terénních tvarů.
Nadmořská výška v mikroregionu se pohybuje od 170 (u obce Strachotín) do 410 m n. m. (vrchol Přední kout nacházející se ve Ždánickém lese mezi obcemi Kurdějov, Boleradice, Diváky a Horní Bojanovice). Nejvýše položená obec je Vrbice ve výšce 288 m n. m.
Obr.: Geomorfologické celky zasahující do mikroregionu Hustopečsko