top of page

    Velice zajímavým a atraktivním místem pro turisty jsou mandloňové sady. Krajina okolo Hustopečí je totiž vhodná nejen pro pěstování vinné révy, ale také meruněk a dokonce i mandloní. Hustopečské mandloňové sady se nacházejí asi 2 km severně od města a jsou unikátem nejen v České republice, ale také v rámci střední Evropy.  Samotný nápad vysázet na našem území mandloně se rozvinul po 2. světové válce, kdy důvodem byla zejména snaha socialistického Československa o soběstačnost v produkci mandlí. Tato odvážná realizace tehdy proběhla pouze na jediném místě – v Hustopečích. V době svého největšího rozmachu, v 60. letech 20. století, měly sady rozlohu přes 180 ha a rostlo v nich okolo 50 000 stromů. Pěstování mandloní se však stávalo neekonomickým (perspektivnější byly meruňky) – a tak se sady postupně zmenšovaly až na konci 80. let zůstaly poslední dva s necelou tisícovkou mandloní a společnou rozlohou asi 4,5 ha.

MANDLOŇOVÉ SADY

VODNÍ PLOCHY

    Největším vodním dílem Hustopečska je na řece Dyji Vodní nádrž Nové Mlýny – Věstonická (střední) nádrž a Novomlýnská (dolní) nádrž. Tyto nádrže částečně zasahují na jihozápadní okraj mikroregionu na katastrální území obcí Pouzdřany, Strachotín a Šakvice. Celá Věstonická nádrž je stejnojmennou přírodní rezervací, vyhlášenou ptačí oblastí soustavy Natura 2000 a je rovněž součástí mezinárodně významného území nazvaného Mokřady dolního Podyjí. 

   Mandloňové sady jsou zasazeny do mimořádně zachovalé a hodnotné přírody a jsou obklopeny lokalitami, které patří k nejvýznamnějším v České republice i Evropské unii. K sadu na Kamenci přiléhá z jihu i ze severu EVL Kamenný vrch u Kurdějova; sad má rozlohu 1,7 ha a roste v něm asi 400 stromů. K sadu na Hustopečském starém vrchu zase přiléhá EVL Přední Kopaniny, která chrání cenné stepní trávníky; roste zde přibližně 530 mandloní na ploše asi 2,7 ha. V roce 2012 byla v sadech slavnostně otevřena naučná stezka (tzv. Mandloňová stezka) a dřevěná rozhledna. 

    Významným turistickým cílem je zejména dolní Novomlýnská nádrž – vhodná je především pro rekreaci a vodní sporty (koupání, veslování, windsurfing i sportovní rybolov); okolí je vhodné i pro pěší výlety a cykloturistiku. Turistickou nabídku na Novomlýnské přehradě dále rozšiřuje lodní doprava s pravidelnými okružními a vyhlídkovými plavbami. V rámci mikroregionu se nástupní/výstupní místa nacházejí v Šakvicích (kemp Mars) a v přístavišti Strachotín. Během okružní plavby si lze v Novomlýnské nádrži povšimnout vyčnívajících pahýlů mrtvých stromů – jedná se o stromy, které se při stavbě a harmonogramu napouštění nádrže nestihly odstranit.

Obr.: Mandloňové sady, Hustopeče

Obr.: Dolní Novomlýnská nádrž

PŘÍRODNÍ ATRAKTIVITY

    Jak již bylo řečeno, příroda na Hustopečsku je velice rozmanitá. Ve zkoumaném území lze kromě NPR a NPP najít také řadu přírodních rezervací, přírodních památek, přírodních prvků i evropsky významných lokalit, na kterých se vyskytují četné druhy vzácných rostlin a živočichů. V několika obcích stojí také památné stromy, které mnohdy dosahují nadprůměrného věku, vzrůstu, často tvoří doprovod kulturním památkám, tvoří významnou krajinnou dominantu nebo jsou jinak esteticky zajímavé. Všechny tyto přírodní atraktivity jsou v podstatě popsány v předchozí kapitole (Ochrana přírody a krajiny) a podrobněji pak v dokumentu (viz dokumenty). K dalším přírodním zajímavostem pak patří zejména mandloňové sady a vodní dílo Nové Mlýny.

bottom of page