top of page

    O významu vinařství na Hustopečsku svědčí mimo jiné i zařazení 16 obcí z mikroregionu do první stovky největších vinařských obcí ČR (viz. tabulka). V prvních z těchto obcí se nachází i několik celorepublikově významných zpracovatelů. Jedná se např. o VINIUM, a.s., Pavlovín, spol. s r.o. a Vinařství Baloun ve Velkých Pavlovicích, dále PATRIA Kobylí, a.s., ZNOVÍN Znojmo, a.s. (obhospodařuje cca 50 ha vinic na Hustopečsku) a Vinařství Zaječí, s.r.o. Ve Velkých Pavlovicích se nachází také Šlechtitelská stanice vinařská, a.s.

    Jižní oblast Velkopavlovicka, kam spadá mikroregion Hustopečsko, je díky půdám s vysokým obsahem hořčíku příhodná pro červená vína – Rulandské modré, Frankovku, Portugal modrý, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a ve Velkých Pavlovicích vyšlechtěná odrůda André. Na zdejších svazích se dobře daří také bílým odrůdám – např. Veltlínské zelené, Tramín červený, Rulandské bílé, v členitém kopcovitém terénu Kloboucka se daří i Neuburské a Müller-Thurgau.

Tab.: Obce mikroregionu Hustopečsko v pořadí 100 největších vinařských obcí dle Registru vinic 

Obr.: Vinařství U Kapličky, Zaječí 

VINAŘSTVÍ

     Významnou a velmi cennou charakteristikou mikroregionu je již několikrát zmiňované vinohradnictví a vinařství. Většina území Hustopečska náleží do vinařské oblasti Moravy, podoblasti Velkopavlovické, ovšem tři obce na jihozápadní hranici mikroregionu – Popice, Pouzdřany a Strachotín jsou začleněny do podoblasti Mikulovské. Pěstováním révy vinné a výrobou vína se v současnosti zabývají jak velkopěstitelé, tak i v nezanedbatelné míře drobní vinaři. K hlavním centrům vinařství v zájmovém území pak patří města Hustopeče a Velké Pavlovice.

bottom of page