Na nádvoří zámku v Kloboukách u Brna je velmi známé a na exponáty bohaté Městské muzeum s národopisnou expozicí. Ve svých sbírkách uchovává rozsáhlé archeologické nálezy, vzácnou keramiku, kolekci lidových výšivek; nejzajímavější částí je zdejší sbírka obrázků malovaných na skle z konce 18. a 19. st. Zbytek pak připadá na zemědělské náčiní a nářadí, různé plastiky, hračky a interiérové vybavení. Tyto exponáty pochází přímo z Klobouk či blízkého okolí.
Muzeum v Krumvíři poukazuje především na dějiny obce, v jeho sbírkách jsou historicky cenné předměty vypovídající o životě krumvířských občanů v minulosti. V Morkůvkách pak najdeme Muzeum místního rodáka, legendárního pilota 2. sv. války „generála nebe“, Františka Peřiny, nositele mnoha československých, francouzských a britských vyznamenání.
Zajímavé jsou i další tři expozice (Borkovany, Diváky, Pouzdřany). Nejznámější z nich je stálá expozice kraslic v Borkovanech, kde kromě samotných historických i současných kraslic může návštěvník zhlédnout také doprovodný film o zajímavostech obce. Expozicí provádí jedna z maléreček, která vyškrabování (résování) přímo na místě zájemcům předvede. V domku v Divákách, v němž žila rodina Mrštíků je dnes expozice, ve které jsou soustředěny památky na oba umělce, na jejich život a literárně-dramatické dílo. V Pouzdřanech se potom nachází malá expozice nálezů z období doby římské a středověku.
Z významnějších kulturních a společenských akcí, které se konají na území mikroregionu Hustopečsko, byly vybrány následující:
MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL CONCENTUS MORAVIAE
Tento Mezinárodní hudební festival třinácti měst nabízí posluchačům nevšední příležitost prožitku koncertu klasické hudby ve spojení s unikátními kostely a zámky na jižní Moravě a Vysočině. Od roku 1996 se festival vážné hudby koná pravidelně také v Hustopečích (kostel sv. Václava a sv. Anežky České), příp. v Kurdějově (kostel sv. Jana Křtitele).
BURČÁKOVÉ SLAVNOSTI
Velice oblíbenou a hojně navštěvovanou akcí jsou Burčákové slavnosti v Hustopečích, které se konají každoročně první týden v říjnu. Během této akce „vyrostou“ na tři dny na Dukelském náměstí mázhausy, zastávky, kde se dá koupit a konzumovat burčák. Celý program je doplněn o hudební produkce, divadelní představení, jarmark s řemesly a veřejné zasedání Burčákové unie (tj. recesistický státní útvar). Tato tradice má připomínat slavnou minulost Hustopečí jako největšího vinařského města Moravy a sídla horenského soudu. Návštěvníci slavností jsou také seznamováni s drastickými artikuly zdejšího horenského práva a s cechovními privilegii; oživují se tradiční řemesla a vinařské zvyky.
KRAJ BEZE STÍNŮ
Jedná se o (jediný) regionální folklórní festival Hanáckého Slovácka, který se koná každý lichý rok druhý červnový víkend v Krumvíři. Nabízí amatérským souborům možnost vystoupit na veřejnosti se svým programem a napomáhat oživení a udržení tradic lidové kultury. V bohatém programu se představují dětské folklórní soubory a soubory dospělých z oblasti Hanáckého Slovácka, mužské pěvecké sbory, cimbálové a dechové muziky se svými sólisty; nechybí ani jarmark lidových řemesel a slavnostní krojový průvod. Nedílnou součástí festivalu je Regionální kolo soutěže tanečníků verbuňku.
VELKOPAVLOVICKÉ VINOBRANÍ
Charakter festivalu má také akce s názvem Velkopavlovické vinobraní, která se datuje k prvnímu víkendu měsíce září (trvá vždy 2 dny a 2 noci). Návštěvníci se mohou těšit na hudbu, tance, ochutnávky vína a burčáků místních vinařů, řemeslný jarmark s ukázkami lidových řemesel, exkurze do vinařských firem a sklepů, projížďky v koňských bryčkách aj. K nejzajímavějším okamžikům vinobraní patří průvod krojované chasy městem a hlavně divadelní ztvárnění starodávného vinařského rituálu „zarážení hory“
OTEVŘENÉ VINNÉ SKLEPY
Tuto rozsáhlou a dlouhodobou akci pořádá každoročně Velkopavlovický spolek vinařů „Víno z Velkých Pavlovic“. Obliba a jedinečnost akce spočívá v tom, že si návštěvníci města mohou (od konce dubna až do konce září) zajít kdykoliv do vinného sklepa, ochutnat vzorky místních vinařů, prohlédnout si sklepní hospodářství a zeptat se na cokoli, co je o pěstování a výrobě vína zajímá. Otevřený sklep je vždy označen bílou vlaječkou s logem spolku. Podobná akce s názvem Otevřené sklepy probíhá v průběhu letních prázdnin také v Hustopečích, kde je otevřeno hned několik vinných sklípků v ulicích Vinařská a Na Hradbách.
EXPEDICE KRAJEM ANDRÉ
Turisticky velmi oblíbená je i každoroční cyklistická a zábavná akce s názvem Expedice krajem André. Jedná se o putování po vinařské stezce krajem, kde odrůda André vznikla. Start i cíl je v Hustopečích na Dukelském náměstí, před domem U Synků. Cyklovýlet vede přes obce Hustopeče – Starovičky – Velké Pavlovice – Bořetice – Vrbice – Kobylí – Němčičky – Horní Bojanovice – Kurdějov – Hustopeče (cca 41 km). Méně zdatní cyklisté a rodiny s dětmi mají možnost si vybrat z více okruhů různé délky a náročnosti (12 km, 18 km, 27 km). Během celého dne jsou otevřeny ve všech obcích vinné sklípky nabízející ochutnávky místních vín či různé krajové speciality, návštěvníci se mohou zúčastnit komentovaných prohlídek vinných sklepů a seznámit se s vinařskými tradicemi; na tuto trasu je napojeno také několik rozhleden a vyhlídek. Po celou dobu expedice sbírají účastníci do soutěžního kupónu razítka a po skončení akce probíhá slosování o hodnotné ceny; akce se koná v červnu.
Mezi akce obdobného charakteru patří např. Kraj kvetoucí révy (cyklovýlet vede přes obce Velké Němčice – Křepice – Starovice – Uherčice, cca 30 km; akce se koná v červnu), Putování za burčákem po Modrých Horách (trasa Velké Pavlovice – Němčičky – Bořetice – Kobylí – Vrbice, cca 31 km; akce se koná v září) nebo potom Májové putování okolím Modrých Hor.
Během celého roku pak samozřejmě všechny obce pořádají řadu kulturních a společenských akcí, v rámci kterých si zachovávají svou lidovou tvorbu, historii a tradice. První polovina roku je zpravidla charakteristická pořádáním různých plesů, velikonočních a májových zábav či pálením čarodějnic. Konec léta je věnován hlavně hodovým krojovaným slavnostem a menším festivalům lokálního významu. Na podzim nemohou chybět burčákové slavnosti a vinobraní; v zimě zase adventní koncerty nebo živý betlém. Po celý rok obce nabízejí ochutnávky a výstavy vín, návštěvy vinných sklepů, představení dobových řemesel a mnoho dalších akcí, které jsou z velké části spojené s vinařskou tématikou a folklórem.
Obr.: Muzeum Kobylí
Obr.: Národopisné muzeum Klobouky
Obr.: Expozice kraslic, Borkovany
Obr.: Kraslice vyráběné v Borkovanech
Obr.: Concentus Moraviae, Kurdějov
Obr.: Concentus Moraviae interiér kostela v Kurdějově
Obr.: Průvod při Burčákových slavnostech, Hustopeče
Obr.: Burčákové slavnosti, Hustopeče
Obr.: Folklórní festival Kraj beze stínů, Krumvíř
Obr.: Velkopavlovické vinobraní
KULTURNÍ ZAŘÍZENÍ A SPOLEČENSKÉ AKCE
Na území mikroregionu se nacházejí také muzea seznamující návštěvníka většinou s folklórem a historií jednotlivých obcí, se zdejšími tradicemi, různými specifiky a původním způsobem života. K nejzajímavějším potom patří muzea v Kobylí, Kloboukách u Brna, Krumvíři a Morkůvkách.
V Muzeu obce Kobylí si návštěvník může prohlédnout expozici věnovanou historii Kobylí a vývoji kobylského kroje, dále stylově upravenou selskou kuchyň a jizbu, poslechnout si zvukový pořad, který popisuje starodávné žádání o ruku nevěsty na pozadí statické scény z venkovské chalupy; součástí expozice je i ukázka starého nářadí a větších zemědělských strojů.