I'm a title. Click here to edit me
I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It’s easy. Just click “Edit Text” or double click me to add your own content and make changes to the font. Feel free to drag and drop me anywhere you like on your page. I’m a great place for you to tell a story and let your users know a little more about you.
This is a great space to write long text about your company and your services. You can use this space to go into a little more detail about your company. Talk about your team and what services you provide. Tell your visitors the story of how you came up with the idea for your business and what makes you different from your competitors. Make your company stand out and show your visitors who you are.
At Wix we’re passionate about making templates that allow you to build fabulous websites and it’s all thanks to the support and feedback from users like you! Keep up to date with New Releases and what’s Coming Soon in Wixellaneous in Support. Feel free to tell us what you think and give us feedback in the Wix Forum. If you’d like to benefit from a professional designer’s touch, head to the Wix Arena and connect with one of our Wix Pro designers. Or if you need more help you can simply type your questions into the Support Forum and get instant answers. To keep up to date with everything Wix, including tips and things we think are cool, just head to the Wix Blog!
Tekoucí povrchové vody Hustopečska náleží do povodí řeky Dyje, které spadá do povodí Moravy. Mezi nejvýznamnější vodní toky patří Dyje, Svratka, Trkmanka a Štinkovka. Samotná řeka Dyje protéká soustavou novomlýnských nádrží (též vodní dílo Nové Mlýny) , které částečně zasahují na jihozápadní okraj mikroregionu. Řeka Svratka protéká západní částí území v délce přibližně 15 km (vede přes k. ú. obcí Velké Němčice, Uherčice a Pouzdřany). Jediný významný levostranný přítok Svratky je Starovický potok, do kterého se vlévá Křepický potok; pravostranné přítoky zde řeka nemá. Východní částí mikroregionu pak protéká říčka Trkmanka v délce zhruba 18 km (přes k. ú. obcí Krumvíř, Kobylí, Bořetice a Velké Pavlovice). Mezi pravostranné přítoky Trkmanky patří Spálený potok (se svým přítokem Hunivky, Kašnicí a Haraskou) a Němčický potok; levostranné jsou zanedbatelné jak svým významem, tak i velikostí. Jižně od Nikolčic pramení říčka Štinkovka (místně též Štinkavka) − málo vodnatý tok s celkovou délkou 14 km (dále vede přes katastry obcí Hustopeče, Starovičky a Šakvice). Větší přítoky přijímá Štinkovka pouze zleva, jedná se o Pradlenku, Starovičský potok a Zaječí potok. Potoky či další bezejmenné potůčky nalezneme ve všech obcích mikroregionu.
HYDROLOGICKÁ CHARAKTERISTIKA
Soustavu vodní toků potom doplňují vodní plochy – rybníky a vodní nádrže. Na jihohozápadní okraj řešeného území zčásti zasahují dvě ze tří novomlýnských nádrží (Věstonická a Novomlýnská). Věstonická nádrž o celkové rozloze 1 033 ha (na území mikroregionu necelých 96 ha) s maximální hloubkou 5,3 m zasahuje do katastrálních území obcí Pouzdřany a Strachotín. Novomlýnská nádrž (3. nejv. v Česku), jejíž celková rozloha činí 1 668 ha a dosahuje maximální hloubky 7,8 m, zasahuje na území obcí Strachotín a Šakvice (zaujímá zde plochu o rozloze přibližně 744 ha). V zájmovém území se nachází také velký počet rybníků a bezejmenných vodních ploch, mezi největší rybníky patří Balaton (k. ú. Brumovice), Boleradický, Borkovanský, Dvorský (k. ú. Šitbořice), Kurdějovský, Pouzdřanský, Strachotínský, Zadní a Přední rybník (k. ú. Hustopeče). Rybníky se nejčastěji využívají k chovu ryb, sportovnímu rybolovu, částečně jsou využívány pro rekreaci.
Na území mikroregionu Hustopečsko se vyskytují rovněž zdroje přírodních minerálních vod. Jde o zřídla síranové sodno-hořečnaté vody v Krumvíři a Zaječí, zřídlo jodobromové vody v Kloboukách a zřídlo sirovodíkové vody v Šitbořicích.
Obr.: Vodní dílo Nové Mlýny
Vodní dílo tvoří tři samostatně, funkčně spojené nádrže: Mušovská nádrž (též Vodní nádrž Nové Mlýny I nebo Horní nádrž), Věstonická nádrž (též Vodní nádrž Nové Mlýny II nebo Střední nádrž) a Novomlýnská nádrž (též Vodní nádrž Nové Mlýny III nebo Dolní nádrž). Vodní dílo Nové Mlýny je velmi účinným systémem protipovodňové ochrany, který dokáže zadržet obrovské množství vody. Je využitelné především ke snížení povodňových průtoků, ale i k trvalému zajištění minimálních průtoků v době sucha. Slouží také k závlahám polních kultur i k řízenému povodňování lužních lesů, k zavodňování pramenišť pitné vody; jsou využívány v energetice a v rybním hospodářství. Doprovodný, avšak nezastupitelný význam mají i pro rekreaci a jako prostředí pro vodní ptactvo a další živočichy.
Obr.: Vodní dílo Nové Mlýny
Obr.: Oblast povodí Dyje
Řeka Svratka a říčky Trkmanka a Štinkovka jsou levostrannými přítoky Dyje.
Jedná se pravděpodobně o původně přírodní vývěr, který je v současné době podchycen kopanou skružovou studnou. Pramen (nazývaný Štengar) byl podroben důkladnému hydrologickému a mikrobiologickému rozboru, který ukázal, že je voda bakteriologicky nezávadná a lze ji označit za přírodní, léčivou, slabě mineralizovanou, sirnou minerální vodu, sírano-hydrogenuhličitano-sodného typu, studenou. U pramene jsou vybudovány malé ambulantní lázně (sirné koupele využívány k léčbě kožního onemocnění a pohybového aparátu), souběžně je využíván i pro individuální zásobování.
Obr.: Štengar