V katastrálním území Kurdějov jsou registrovány celkem čtyři významné krajinné prvky. VKP Černá hora leží přibližně 200 m severozápadně od okraje obce Kurdějov na ploše o celkové rozloze 14,7 ha. Hlavním motivem ochrany je zachování lokality xerotermního travnatého společenstva s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin; z kriticky ohrožených druhů se zde vyskytuje např. čilimník bílý, len chlupatý nebo hadinec nachový, ze skupiny silně ohrožených pak vstavač osmahlý, kozinec rakouský, kosatec nízký, kavyl sličný aj. Lokalita má mimořádný význam i z hlediska výskytu živočichů vázaných na teplomilná rostlinná společenstva, především bezobratlých. K nejvzácnějším patří modrásek ligrusový nebo kriticky ohrožená kudlanka nábožná. Dále je zde registrován VKP Lipiny – jedná se o svahy stepního charakteru s výskytem řady ohrožených druhů rostlin a živočichů (např. hlaváček jarní, hvězdnice chlumní, třemdava bílá; z ohrožených druhů hmyzu potom roháč obecný a modrásek vičencový). Z velkých savců se zde dokonce pohybuje stádo muflonů čítající několik desítek kusů. Lokalita Lipiny o rozloze 16,06 ha leží asi 1 km severovýchodně od okraje obce Kurdějov. VKP Louku Sádky (o rozloze 2,84 ha) lze charakterizovat jako teplomilný trávník, stepní oko uprostřed šípákových doubrav s drnovou kavylovou stepí. Vyskytuje se zde několik druhů kavylů a ve velkém množství se zde nachází i zástupci bylin z čeledi vstavačovitých. Zhruba 2 km jiho-jihovýchodně od okraje obce Kurdějov leží VKP Stráň nad Kurdějovským rybníkem. Tento VKP byl zaregistrován z důvodu zachování a obnovy teplomilného společenstva s výskytem vzácných a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů (např. hvězdnice chlumní, hvězdnice zlatovlásek, kozinec vičencovitý, len žlutý; z bezobratlých živočichů zejména nesytka šalvějová/letní nebo vřetenuška červenohrdlá). Celková výměra VKP je asi 3,67 ha.
Další dva významné krajinné prvky se nachází v katastrálním území Popice. Prvním je VKP Mohyla, který leží 300 m severovýchodně od kostela v obci Popice. Jedná se o uměle navršený pahorek s přiléhající mezí mezi vinohrady; jeho rozloha činí 0,20 ha. Na základě archeologických výzkumů z druhé pol. 20. st. lze předpokládat, že na pahorku bylo ve druhé pol. 14. st. opevněné sídlo šlechty, tzv. motte (hradní typ, jehož základem je uměle nasypaný zemní pahorek, na němž stála budova). Důvodem registrace tohoto VKP se stalo zajištění legislativní ochrany historicky a archeologicky významného území a biotopu xerotermního společenstva s výskytem vzácných a zvláště chráněných druhů rostlin. Z kriticky ohrožených druhů se zde nachází katrán tatarský, ze silně ohrožených kozinec rakouský a oman německý, z ohrožených např. hvězdnice zlatovlásek. Druhým VKP je Mez u svatého Gotharda asi 600 m severovýchodně od kostela v obci Popice. Rozloha VKP je přibližně 0,09 ha. V této lokalitě se vyskytuje bohatá populace mandloně nízké, která je zařazena mezi zvláště chráněné rostliny v kategorii kriticky ohrožených druhů. Ochrana má vést k zachování biotopu mandloně a zamezení jeho poškozování.
Poslední VKP Hochberg leží asi 1 km severně od obce Popice v jižní části katastrálního území Uherčice. Lokalita o rozloze 5,5 ha má mimořádný význam z hlediska výskytu vzácných druhů rostlin a živočichů, zejména pak bezobratlých (okáč kostřavový nebo modrásek kozinový).
Dle § 4 zákona č. 114/1992 Sb., jsou všechny registrované VKP a VKP „ze zákona“ (lesy, rašeliniště, vodní toky, rybníky, jezera a údolní nivy) chráněny před poškozováním a ničením; využívají se pouze tak, aby nebyla narušena jejich obnova a nedošlo k ohrožení nebo oslabení jejich stabilizační funkce.
Obr.: Čilimník bílý
Obr.: Len chlupatý
Obr.: Hadinec nachový
Obr.: VKP Černá hora, Kurdějov
Obr.: Kozinec rakouský
Obr.: Oman německý
Obr.: Hvězdnice zlatohlávek
VÝZNAMNÉ KRAJINNÉ PRVKY
Na Hustopečsku existuje ještě celá řada dalších lokalit, které zasluhují zvýšenou péči a ochranu. Ochrana a trvalá existence těchto „přírodních pokladů“ je zajištěna formou registrace významných krajinných prvků (VKP).